Blog

SEO Uyumlu Web Tasarım Sürecimiz

SEO uyumlu web tasarım

SEO uyumlu web tasarım, web sitenizin arama motorları (Google vb.) tarafından bulunması için yapılan bir dizi işlemleri içermektedir. Günümüzde ve özellikle 1998 yılında kurulup 2002 yılında yaygınlaşmaya başlayan Google ile beraber web sitelerinin SEO uyumlu olması çok büyük önem arz etmektedir. Yazımızda, bir web sitesinin SEO uyumlu olması için olmazsa olmaz olan işlemler ile beraber, örnek olarak bir web sitesini Google için SEO uyumlu hale getireceğiz. İlk önce konu başlıklarımıza bir göz atalım.

SEO UYUMLU WEB TASARIM

Gerekli süre: 1 gün.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır? (WordPress Siteler İçin) Ayrıntılar, devamında)

 1. Web sitemizin ana sayfası ile beraber, ilk 5 sayfasının hazırlandığını var sayalım.

  İlk önce çoğu hosting firması tarafından ücretsiz sağlanan SSL sertifikamızı yükleriz. SSL sertifikası web sitemizin tarayıcı adres satırında güvenli görünmesini sağlar.SSL Sertifikası

 2. WordPress sitemize Yoast SEO eklentisini kuralım.

  Adım adım eklentimizi kurduktan sonra

 3. Google arama konsolu doğrulama kodumuz için Yoast SEO eklentimizde;

  Özellikler bölümümüzde resimde ki bağlantıya tıklayalım.SEO uyumlu web tasarım

 4. Gelen ekranda önerilen metod (recommended method) bölümünde;

  Resimdeki kodu aynen alalım, ve bir önceki adımdaki boşluğa aynen yapıştıralım. Kaydettikten sonra sağ tarafta ki resimde 2. adım olan “verify” bağlantısına tıklayalım. Google arama konsolu ayar

 5. Şekilde gördüğünüz gibi siteniz doğrulanacaktır.

  SEO Uyumlu web tasarım

 6. Sitemize en az 3 adet yazı yada içerik girdikten sonra (3 kesin bi kural değil) sitemizin xml site haritalarını Google arama konsoluna sunacağız.

  Ardından Google’dan index isteyeceğiz. Dilerseniz şimdi beraberce önce sayfalarımızı sonra ise blog içeriklerimizi SEO uyumlu bir şekilde siteye girelim ve ardından xml site haritalarımızı Google a sunalım. Daha sonra Google gibi getir yapıp sıralamalarımıza bakalım.

Anasayfa SEO ayarları

Videomuzda anasayfamızın SEO ayarlamalarını yaptık. Şimdi ise diğer sayfalarımızı da bu şekilde ayarlamalarını yaptıktan sonra, sıra blog içeriklerimizi hazırlamaya geldi. Bir sitenin içerik miktarı ve kalitesi çok önemlidir. Google size sıralama verirken bunları dikkate alacaktır. Fakat miktar ve kaliteden belkide daha önemlisi içeriklerimizin SEO uyumlu olması gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır videomuz dan sonra birazda e-ticaret siteleri için SEO anahtar konularından bahsetmek isteriz. Bir e-ticaret sitesinin SEO uyumlu olması için;

E-Ticaret Sitesi SEO su

 • Kullanılan teknoloji ister WordPress woocommerce olsun, yada herhangi bir e-ticaret sitesi arayüzü olabilir, belki şaşırabilirsiniz ama sitenizin bilgi yüklü olması gerekmektedir.
 • Alan adı otoritenizi yükseltin. Bunun için sitenizde bilgi yüklü ve SEO uyumlu içerikler yayınlayın. Bunları blog bölümünüze yazmalısınız.
 • Başta ürünlerin kategori açıklamaları olmak üzere, ürünlerin açıklamaları çok ama çok ayrıntılı olmalıdır.
 • İnsanlar e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken evlerinin konforunda oldukları için istedikleri kadar ürünü incelemek isterler. Bu nedenle ürünlerin açıklamaları gayet uzun ve doyurucu olmalıdır. Bu konuda otorite olanlar bir ürün açıklamasının en az 1000 kelime olmasını önermektedirler.
 • Amazon web sitesinde örnek olarak bir dikiş makinası satış sayfasında 2000 kelimeden fazla ürün açıklaması metni bulunmuştur.
[CP_CALCULATED_FIELDS id=”1″ ]

Web sitemizden tüm ürünlerimizi Shopier 3D secure güvenli ödeme sistemi ayrıcalığı ile 12 taksite kadar taksit ile satın alım yapabilirsiniz.

SEO uyumlu web tasarım
SEO uyumlu web tasarım

Bir Yanıt Bırakın


Your email address will not be published. Required fields are marked *