Google SEO Nedir ? 2 Harika Hikaye ve 10 Madde ile

Google SEO Nedir
84 / 100 SEO Score

Google SEO Nedir isimli konumuzda Google SEO konusunu 10 maddede anlatacağım. Dilerseniz klasik olarak SEO nedir ? sorusunun cevabı ile başlayalım. SEO anlam olarak İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinden üretilen bir kısaltmadır. Anlamı arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonu web sitenizin arama motorlarına en şirin şekilde görünebilmesi için yapılan ayarlamalardır. Burada konuyu 2’ye ayırıp beyaz şapkalı ve siyah şapkalı SEO dan bahsedeceğim. Örneği eskiden kullanılan sarı sayfalı rehberlerden vermek istiyorum.

Beyaz Şapkalı SEO ya Örnek

Google SEO Nedir
Google SEO Nedir

Zerrin Baklavacısı isimli bir baklava dükkanı yeterince telefonla baklava siparişi alamadığını fark eder. Hemen komşusu olan Afiyet Baklavacısı ise çok ca telefon siparişi almaktadır.

Bunun nedeninin dükkanlarının isminin Z harfi ile başlaması nedeni ile en sonda kalmasından kaynaklandığını keşfederler.

Bu sorunlarına bir çare olarak günümüz beyaz şapkalı SEO suna denk gelen bir yöntem uygularlar. Düşünüp taşınıp ne yapabileceklerini tartarlar. Ve en iyi baklavacası yarışmasına girmeye karar verirler. Gerçekten çok çalışırlar ve bu sefer büyük puntolarla Sarı rehberin ilk sayfalarında yerlerini alırlar. Bir dahaki seferede yine aynı yarışmaya katılırlar ve yine 1. olurlar. Bunu birde sarı sayfalara reklam vererek tamamlarlar. Reklam vermenin inceliklerini çok iyi araştırıp bu konuda bilgili bir yerden destek alırlar.

Artık Zerrin baklavacısı biliniyordur ve Z harfinden dolayı rehberin sonunda kalsalar bile her kes onların numarasını bulmak için en arka sayfaya kadar mutlaka bakar. Bu aktivitelerine (yarışma, reklam vs. bir müddet daha devam ederler)

Buradaki örneğimizin beyaz şapkalı SEO ya olan ilgisinden birazdan bahsedeceğiz.

Siyah Şapkalı SEO ya örnek

Siyah Şapkalı SEO
Siyah Şapkalı SEO

Zerrin Baklavacısı bu sefer ki hikayemizde siyah şapkalı SEO uygulamaktadır. Örneğimiz misal niteliğinde olup yine sarı sayfalar üzerinden örneklendiriyoruz.

Zerrin Baklavacısı isimlerini değiştirip bilgisayar bilimlerinde hack olarak nitelendirilen bir SEO tekniğine başvururlar. İsimleri Z harfi yerine A ile başlarsa rehberin en başında olabileceklerdir. Bunun için isimlerini Abiye Baklavacısı olarak değiştirler.

Evet insanlar baklavacı aradıklarında Abiye baklavacısını ilk önce görmektedirler fakat ilginç olan şu ki; Abiye ismi baklava ile ilgisizdir. Bu isim işletme imajlarına zarar vermiştir.

Daha sonra bu giriştikleri SEO hack girişiminden başka bir çalışma yapmazlar fakat telefon çağrıları artık eskisi kadar bile olmamaktadır.

Bunun için yeni bir baklava ustası tutarlar, sermayelerini yeniden ayarlamak zorunda kalırlar vs. vs. Fakat baya bir zaman kaybetmişlerdir. Halen Afiyet Baklavacısı onlardan daha iyi siparişler almaya devam etmektedir.

Google SEO

Google SEO yu yukarıdaki sarı rehber hikayemize uyarlar isek; Zerrin baklavacısının isminin Z ile başlaması orta veya ön caddede değilde arka caddede bir dükkan olmasına gerçek Dünya’dan örnek verebiliriz. İnsanlar baklava ustası aramalarını, eğer düzenli gittikleri bir baklava ustası yok ise, genelde cadde üzerinde cep telefonlarından ararlar. Burada bahsettiğimiz işletmenin SEO yapıp, yapmış olmaması büyük önem arz etmektedir. SEO yani arama motoru optimizasyonu ve TBM yani Tıklama Başına Maliyet reklamcılığı yardımı ile bu dükkanın müşterisi kat ve kat artar. Nasıl mı? Haydi bu 10 madde ile öğrenelim.

Google SEO ve TBM Nedir ? 10 Madde

 • Google SEO sizin yaptığınız işin misyonunu ve vizyonunu en iyi ortaya çıkarmak için vardır.

SEO kendi başına hiç bir anlam ifade etmez. Örneğin siz “Z” baklavacısı olun. Z baklavacısı olarak ne sunduğunuzu sitenizde belirtmelisiniz. Bu vizyonunuzdur. Birde edindiğiniz prensipler vs. ise misyonunuzu temsil eder. Fakat bunlarda kendi başına bir şey ifade etmez. Ancak SEO ile birleştiğinde bir anlam bulacaktır.

 • Google SEO Sitenizi video ve zengin resim içerikleri ile site içinde ve dışında desteklemektir.

Video ve resim aramalarının Google site ve app/uygulama aramalarına yakın bir trendi vardır ki bu sitenize ilgili trafik çekmek bakımından çok mühimdir.

 • İçeriğinizi Google a en güzel şekilde ispatlamaktır. Bunun ayrıntılarını başka bir dersimizde öğreniriz.
 • Site içi linklemelerinizin tam anlamı ile mükemmel yapılmasıdır.

Her içerikte ilgili en az bir iç link ve sayfa değeri yüksek bir siteye dış link verilmelidir.

 • Search console ayarlamalarınızın yapılmasıdır.

XML site haritalarınızın Google’a sunulması sitenizin indexlenmesini hızlandıracaktır.

 • Google Analytics değerlerinizin takip edilmesidir.
 • SEO araçları ile sitenizin analiz raporlarının takibidir.
 • Site hızınız için optimizasyonlarınızın muntazam yapılmasıdır.
 • Aldığınız indexlerin takibidir.
 • Sitenize ilgili trafik çekmektir.

Google SEO Danışmanlığı

Google SEO Danışmanlığı almak isterseniz bize her zaman ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda ki formu doldurup;

Yada bu iletişim adreslerinden bire bir ulaşabilirsiniz.

Google SEO Sorgulama

Google SEO sorgulamalarınızı tüm SEO araçlarını kullanarak sizlere sunmaktayız. En sık kullandığımız SEO araçları;

 • SEMRush
 • Href
 • SPYfu

Google SEO Nedir isimli makalemize en sık kullandığımız SEO araçlarından biri olan SEMRush’tan biraz bahsederken devam edelim. SEMRush aracı ile sitenizin genel SEO raporunda şunlar bulunur;

 1. Doğal aranma trafiğiniz
 2. TBM (Tıklama Başına Mliyetli) trafiğiniz (Bunun için Google’a ödeme yaparsınız)
 3. Geribağlantılarınız (Backlinkler)
 4. Sitenizde reklam yayınlıyorsanız bunların bilgileri
 5. Ülkelere göre anahtar kelime dağılımlarınız
 6. Doğal aranma sonuçlarınız
 7. En yakın doğal rakipleriniz
 8. Geri bağlantıları aldığınız siteler

vb domain genel bakışınızdan görebileceğiniz, aynı zamanda bir dolu bilgiyede ulaşırsınız.

Bir Örnek İle Google SEO Sorgulama Yapalım;

Onur bey www.english.web.tr sitesinin adminidir. Sitesinin detaylı SEO analizini ücretsiz olarak Mimoza Bilişim firmasından istemiştir. Daha sonra ise yapabileceği veya yapması gereken şeyleri Mimoza Bilişim’den sormaktadır. Mimoza Bilişim firması ilk önce kendisine SEMrush aracından aldığı sonuçları şöyle sıralar;

SEMrush Google SEO Sorgulama ;

Matematiksel veriler Onur beyin kafasını karıştırabilecek olduğundan Mimoza Bilişim daha çok sözel bir anlatımı tercih eder.

Sitesinin SEMrush raporlarına göre; 30 tane 1. sıra arama sorgusunda çıktığını ve bunların çoğunluğunun İngilizce kelimeler ve çok azının gramer ile ilgili olduğunu söyler. Bununla beraber genel olarak (ilk 10 ve ilk 20) sıra aldığı anahtar sorgular, “Kelime”, “gramer”, ve “okuma” konularındandır. Burada Onur beye üzerinde çalışması gereken ve ilk sıra olması halinde trafiğini dehşet derecede artırabileceği kelimeler raporu sunulur. Bu kelimeler üzerinde ki içeriklerini 1 aylık süre içerisinde yenileyip güncelleyecektir.

Bununla beraber kendisine üzerinde çalışması ve içerik üretmesi için bir kelime listesi sunulur. BUnun için SEMrush keyword magic tool aracından yararlanılır.

About the Author

Leave a Comment

submit loader